2008. július 27., vasárnap
Csudák hétvégéje
Tegnap Anti Francival és Paullal kalandoztunk, először a Nemzeti Médiamúzeumban. Egy 3D filmmel kezdtük, egész zseniális volt: jobbára űrállomásokat mutatott be, ami kiváló téma 3 dimenziós feldolgozásra. Az űrhajósok szabályosan elúsztak mellettünk időről időre...
A BBC-vel kapcsolatos dolgok annyira nem kötöttek le, ez a két fotókiállítás viszont annál inkább.
Aztán továbbálltunk egy Saltaire nevezetű faluba (Wikipedia), amelyet egyetlen körben építtetett filantróp alapítója, Sir Titus Salt. Volt egy nagy böhöm gyapjúüzeme (lámaszőrt dolgozott fel, ami hatalmas biznisznek bizonyult) vagy háromezer munkással, akiknek aztán fölhúzatta a falut, templommal, vasárnapi és nem vasárnapi iskolával, kórházzal, szegényházzal stb.
A gyár most galéria mindenféle evőhelyekkel, a falu egészében pedig teljesen lakhatónak tűnik. Nem tudtam nem merengeni el egy percig, hogy vajon mikor fog Bill Gates városokat építeni a munkásainak...
Aztán este a liverpooli (Liverpudlian) leánykák farwell partyt (búcsúbulit) tartottak. A szervezésről annyit, hogy este 7 körül elsrták, hogy jajj, nem tudják, mi lesz az egészből, mert szinte senki nem tud jönni... Egy óra múlva érkeztek az elsők, és n10 táján szűk húsz ember próbálta kerülgetni egymást a konyha-ebédlő-nappaliban... Többségük a liverpooli Bárkából, de voltak templomi, JVC- és pub-ismerősök is. Származásilag Németország, Románia (egy román és egy magyar lány), Lengyelország, Litvánia, Írország és néhány közelebbről meg nem határozott afrikai ország képviseltette magát, amennyire emlékszem (plusz elvétve néhány brit, valamint az öt jelenlevő JVC önkéntes).
Az est fénypontja (a csocsó után, amely során különben megértettem, miért utálják a profik a pörgetőket) a karaoke volt. Az eszköz egy eltúlzott (vagy legalábbis jó régi) projektorra emlékeztet leginkább, van hozzá két mikorofon és egy kézi vezérlőkonzul, aztán hadd szóljon. A számok alatt vetíti a klipet, alul megy a szöveg (szépen kizöldül, amikor odaér a zene), a képernyőn pedig vízszintes vonalak futnak aszerinti magasságban, hogy hol kell(ene) szólnia. De azt is mutatja, hogy a delikvens hol énekel... sőt, minden sor végén hozzáfűz valami kommentárt (az awfultól (rémes) a coolig (király; ha van még ilyen otthon)). (Itt egy kép, hátha többet mond.) A végén pontoz, és ha ketten énekelnek, össze is hasonlítja őket.
Mi tagadás, komoly fenntartásaim voltak... Tudom, hogy egyesek szerint exhibicionista vagyok (de legalábbis vannak ilyen hajlamaim), de azért a templomi ötven-ember-énekel-valamit-én-meg-valami-mást nagyon más műfaj, higgyétek el nekem. :-) Mindenestre azzal, hogy kb. két számot ismertem, eléggé védve voltam a nyomástól. A végén, amikor a népek nagy része már valami mással volt elfoglalva, azért bevállaltam a Friday, I'm in Love-ot — katasztrofális eredménnyel. :-7 De összességében igazán jó heccnek bizonyult a móka.
Ma megrökönyödésemre 10 körül fenn voltunk Aurával (2 táján fekhettünk le), és ekkor jött a harmadik kaland: a biciklizés az út túloldalán. És igazán nem kispályáztunk, mindjárt 2x3 sávban nyomtuk... (És csak egyszer kanyarodtam a másikba, azt sem ott, hanem valami kis mellékutcában.)
Persze ennyire nem volt azért egyszerű. A lányok meglehetősen elhanyagolták a bringáikat, úgyhogy az egyik egész lapos volt, a másik kevésbé (de azért nem is jó). A pumpájuk meg úgy arasznyi, úgyhogy láttuk, hogy azzal nem jutunk messzire. Nosza, gugli, nearest petrol station (legközelebbi benzinkút). Meg is lett, persze félrenavigáltam Aurát (a harmadik napom ebben a városban, talán nem olyan nagyon ciki), végül egy sofőr segített, meg is leltük, éljen.
A pumpa persze out of work (nem működik).
És addigra már arra is rájöttem, hogy a bringa legalább félarasznyival alacsonyabbra van állítva a nekem kényelmesnél... Úgyhogy Aura végülis rávett, hogy kérdezzem meg a benzinkutast, ő ui. nem tudja, hogy hívják a szükséges eszközt (hadd ne mondjam, nem voltak illúzióim egy esetleges french key-ről („francia kulcs”), úgyhogy én is maradtam a screw driver-nél (csavarhúzó)).
A benzinkutas mogorva volt, nem úgy az éppen fizető (alighanem skót) fazon, aki a fél kisteherautóját feltúrta a kedvünkért, csak hogy a végén rájöjjön, hogy a telephelyén hagyott mindent.
A végén még a helyben vett gyümölcslevét is ott felejtette, úgyhogy azt hirtelen el is tettem...
Közben került pumpa egy rasztahajú (?) négertől, jó kis taposós, ment, mint a karikacsapás. Aura tett még egy kísérletet csavarhúzóra (közben megbeszéltük, hogy in Lithauania / Hungary minden autóban kell lennie szerszámoknak...), sikertelenül, úgyhogy nekivágtunk, mondván, hogy a végén sehova nem jutunk.
Hanem alig mentünk ötven métert (részemről ugyebár a biciklin guggolva), amikor nagy integetve megállt mellettünk az utoljára megkérdezett ezüstszín kabrió, és kiszólt belőle az ötvenes néni eképpen:
— If you give my son ten minutes, he goes home and brings you a screw driver // Ha adtok tíz percet a fiamnak, hazamegy, és hoz egy csavarhúzót.
Hát adtunk.
Úgyhogy hamarosan immár a pöpecre turbúzott biciklijeinken karikáztunk, a nap során először hegyről lefelé — ez volt az a pont, ahol rájöttünk, hogy a fékek egészen elképesztően nyikorognak. Sebaj, féklámpa híján ez is jó balesetvédelmül; többet nem foglalkoztunk vele.
Útközben Liverpool néhány eddig ismeretlen utcáján száguldottunk :-) végig, most kezdtem csak megérteni, hogy azért ez is jó nagy város, ha kisebb is Manchesternél.
Az Albert Dock szépséges, körbesétáltunk, Aura fényképezett, megnéztük a piermaster házát (ő volt felelős gyakorlatilag a dokk teljes forgalmának biztonságáért — és az ő háza maradt meg egyedül épségben a német bombázások után), aztán beálltunk a sorba a Beatles múzeum előtt. Fáin idő volt, öröm volt a lépcsőn süttetni a hátunkat (sorban állás címén), odalenn pedig gond nélkül kaptunk kedvezményes jegyet a JVC-levelünkre (8.50 12.50 helyett, hmm).
Az audioguide-ot hallgatva (hangos vezetés, egy kis kütyü, amelyiken a megfelelő számot beütve meg lehet hallgatni, hogy mit látsz, meg még többet is, persze, hiszen a Beatles korából számtalan szemtanút stb. meg lehetett interjúvolni) rájöttem, hogy ez is megváltozott: mikor jöttem, könnyebben be tudtam fogadni az olvasott szöveget, mint a hallottat. Elég későn kaptam rá a rádióra (az olvasáshoz képest is), de azóta szinte folyamatosan hallgatom; alighanem nem eredménytelenül.
Itt kell beszúrnom, hogy a BBC Radio4 egyszerűen zseniális. Az egy dolog, hogy az egész BBC-n nincs reklám (az előfizetési díjakból tartják fenn). Egyébként ez kicsit kétélű — a műsoroknak főcímzenéje se igen van, így meglehetősen egybefolynak a legkülönbözőbb beszélgetések, a kezdő rádiózónak legalábbis biztos; de azért kétségkívül hatalmas vívmány. Hanem ami még jobb: hogy egyszerűen minden érdekes rajta. Azt hiszem, kb. három alkalommal válthattam más csatornára helyette.
Újságban ugyanilyen a Guardian. (Mondjuk azt furcsállom, hogy egy napilapban a címlap legyen az egyetlen reklámmentes oldal, a többinek legalább a negyede, de akár a kétharmada lehet hirdetés... de hát ahány ház, annyi szokás).
No, a múzeum után még biciklizgettünk egy sort a város dombjain (javarészt sétálóutcákban, persze, de csak egy férfi ordított ránk; megjegyzem, otthon én is utálom ezt, de itt egyszerűen nem ismerem a várost eléggé), aztán jó fáradtan értünk haza. Kicsit szundítottam a kanapén, aztán zuhany és mise a katedrális altemplomában.
És holnap megyek haza...
2008. július 25., péntek
Farwell // Bucsu
Az ertekeles jo volt, folhivtak a figyelmunket a reverse culture shock-ra is, remek lesz, alig varom...
Aztan el kellett bucsuzni a sok jo embertol, es ez is eleg fajdalmas.
Kaptunk vissza egy vagyonnyi lovet (hala a takarekos letunknek), ez jo.
Kicsit koltogettem is belole gyorsan.
Alommunka nr1 nem ir semmit, ez rossz jel.
Alommunka nr2 kuldott egy mailt, hogy kuldjem be a diplomam masolatat faxon maig, kulonben formai okokbol elutasitanak. Elvileg most mar ott van, de hogy elfogadjak-e munkanap vegezten, az remains to be seen.
2008. július 22., kedd
Pár óra, és indulok
2008. július 21., hétfő
Candle for Tibet
All you are asked to do is to light a simple candle
on August 7th at 9 pm in your own time zone.
Light the Candle at your home, workplace or in a public place. Put the candle in your Window, or on your desk, or anywhere else where other people will see it and hopefully do the same.
Our light protest will be seen by billions on TV screens all over the world on the day the Beijing Olympics open. We are not against the Olymipcs or anything else for that matter, we stand for Freedom. Period.
On the following day we will issue letters to every head of state in the world to tell him exactly how many people from his country wish Tibet to be free. We will also demand that each one of them will act for the freedom of Tibet.
We will also issue letters to the general secretary of UN, the government in Beijing and to other global organizations with data on global participation.
(Majd lesz magyarul is, becsszó...)
2008. július 19., szombat
Mondtam már,
És tudom, hogy otthon egy hónap alatt hullára meg fogom utálni a kánikulát is, de most már igen-igen vágyom bele.
Mindenesetre azért csak-csak kimerészkedtem ma (öt-tíz perces esők követték egymást lehetőleg azokban a periódusokban, mikor éppen nem buszon ültem), és szétszórtam néhány plakátot a Faludi Akadémia idei filmfesztiváljáról, valamint elköltöttem egy kisebb vagyont a Unicornban (zseniális bio zölséges, élelmiszer- és házt(artás)i bolt). És még egy csudás táskát is vettem (a könyvtárban), itt van, ni:
Tartós, de ha mégis elkopott, lebomlik, és még klímasemleges is (az ő jóvoltukból).
Közben pedig belefutottam egy éneklős alkalomba, úgyhogy mindjárt maradtam is zengedezni velük. Nagyon vidám volt, kéne ilyeneket otthon is csinálni.
2008. július 16., szerda
The Last Day
Aztán begépeltem négy over 50's story-t (az ötven fölöttiek helytörténetet írnak), közben ment a dráma műhely mögöttem. Jó volt.
Most virslileves (...), almás lepény (made by Alma, a 80 körüli önkéntes néni, hétről hétre), és hamarosan mosogatás. Aztán lassan véget ér a nap, és megyünk "out for a drink", juhé.
Este pedig Austejával, Kate-tel és Kevinnel eszünk az Odd Barban.
2008. július 15., kedd
...de fizesd ki a péket
A hétvégén még megpróbálok elmenni a zsidó múzeumba, aztan azzal nagyjából a városi terveimet is megvalósítottam. Múlt héten jártam az over 50-kkel a rendőrségi múzeumban, az zseniális volt. :-)
Egyszer majd lesz értekelés (itt) is...
Kisszínes rovatunkba pedig talán annyit, hogy ma vettem egy új zöldséghámozót, mert a napokban eltörött az itthoni. És azon nyomban le is hámoztam vele a bal kezem kisujjának a hegyét. :-) De majd gyakorlok veszélytelenebbül.
2008. július 1., kedd
Rövid hírek
Ma a középső ujjamra rántottam rá a filing cabinet fölső polcát...
Szombattól tegnapig három filmet láttam, mind megérne egy-egy külön bejegyzést... A Constant Gardener-ről, a Moulin Rouge-ról és a BBC Abigail's Party című, hajmeresztő remekművéről van szó.
Tegnap megérkezett Áron, és mrad is péntekig.